Keranje je poseban način izrade čipke običnom iglom za šivanje i tankim koncem. Ovaj zanat, jedan od najstarijih na području BiH. Kroz historiju ovako izrađena čipka ukrašavala je rubove pojedinih dijelova tradicijske nošnje, potom se koristi za izradu kragni na bluzama, žaketima, haljinama, školskim keceljama ili kao ukrasni dio umetnut ili obrubljen na stolnjacima, zavjesama, svatovskim maramicama i sl. U opremanju i dekoriranju enterijera čipka/kera se prvih decenija 20. stoljeća osamostaljuje u vidu miljea i postaje ukras na tacni, stolu, komodi, policama na vitrini, itd.
U Tešnju smo pronašli Edinu Brka. Ona je zapravo rođena u Novom Travniku. Majka je jedne kćeri I nena dviju unuka. Za keranje Edina prvi put saznaje došavši u Tešanj I time se bavi od 1991. Radovi koje pravi tehnikom keranja nisu Edinin prvi dodir sa kreativnim radom. Još prije radila je mnoge ručne radove tehnikom heklanja, pletenja. vezla goblene. Sve to naučila je od njene majke. Ozbiljnim bavljenjem ručnim radom I njegovom prodajom počela se baviti u toku ratnog perioda jer je tad ostala bez posla I imala puno više slobodnog vremena nego ranije.
Za predmete koji iziđu iz njene radionice Edina kaže da su jako interesantni, izdržljivi, unikatni, neobični, uvijek cijenjeni i moderni.
Zašto ste se odlučili za kreativni rad i kako je ukratko izgledao Vaš razvojni put?
Uvijek sam voljela raditi ručne radove imala sam dovoljno slobodnog vremena, a keranjem sam mogla uraditi sve što zamislim. U početku sam izrađivala motive stolnjake šamije koje sam poklanjala ili zadržavala za sebe. Vremenom je moj rad bio prepoznat pa sam učestvovala u jednom projektu TECEKS gdje su radili kataloge tešanjskih zanata koje su poklonili svim učesnicima. Ti katalozi su pronašli svoj put pa sam tako počela dobivati narudžbe, a i pozive za izložbe
Jeste li u momentu kada ste krenuli s ovim poslom imali ideju da ćete ostvariti ovakav uspjeh?
Nisam razmišljala o uspjehu radila sam samo iz ljubavi i želji da ostavim neki trag uspomenu. Radeći jedan rad uvijek sam zamišljala šta ću da radim sljedeće.
Po čemu je Vaš brend prepoznatljiv i koje proizvode naši čitaoci mogu naći u vašoj ponudi?
Za moj brend mogu reći da je prepoznatljiv po tome što su predmeti rađeni od raznih vrsta i boja konca. Tu ima mnogo tradicionalnih radova miljea, stolnjaka, šamija, namazbeza, keranih maramica za kićenje svatova modernih detalja nakita i još mnogo drugih radova.
Kakav je Vaš asortiman proizvoda? Koji je vama lično omiljeni?
Asortiman proizvoda je veliki, a radim i po narudžbi. Najdraže mi je bilo raditi abažur za stolnu lampu i lepezu za jedan muzej.
Ukratko, možete li nam objasniti vaš način rada, od narudžbe do dostave,?
Većinom radim po narudžbi. Dimenzije, oblik, boju pa čak i mustru ili sliku dobijem porukom, a rad šaljem poštom
Šta je Vaša najveća inspiracija u radu?
Inspiraciju dobijem u toku rada zavisno od osobe za koju radim, prilike za koju radim.
Šta očekujete da ćete postići na poslovnom planu u narednih godinu dana?
Nadam se novim izložbama, lijepom druženju upoznavanju novih tehnika izrade čipke te da ću još nekoga naučiti da radi keranje
Imate li posebne uspjehe u radu do sada koje biste mogli podijeliti sa našim čitaocima?
Za mene je veliki uspjeh izložba u Sarajevu, Zagrebu, Klovićevi dvori Metković, međunarodne izložbe u Lepoglavi, Sikirevcima ZEPS…
Možete li nam ukratko opisati ono što osjećate u momentima dok pravite Vaše radove?
Dok keram jako sam smirena zadovoljna razmišljam o mustrama i sljedećem radu
“Budite uporni, inovativni u trendu. Svakom vašem radu dodajte nešto svoje, budite spremni pokloniti nekome rad, nastojte što više učiti o tome što radite I truditi se, neće sigurno ostati ne prepoznato”, poručila je na kraju razgovora Edina a njene radove možete pogledati na njenom Facebook profilu.